03.02.2020

İstanbullu Elazığlılar hemşehrilerine destek oluyor.

Elazığ’da 6.8 büyüklüğünde yaşanan depremin yaraları sarılmaya devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yanından insanın depremzedelere maddi manevi yardımları sürerken İstanbullu Elazığlılar da hemşerilerini unutmadı. İstanbul’da yaşayan Elazığlılar deprem günü kurtarma ve yardım çalışmalarına katılmalarının ardından İstanbul’a dönerek memleketlerindeki deprem mağdurları için ihtiyaç malzemeleri tedarik etti. Elazığ’a yardım tırı dualar eşliğinde yola çıktı.Yardım malzemelerinin tıra yüklenmesinin ardından konuşan Elazığlılar Derneği Başkanı Bekir Dağ, “24 Ocak akşamı Elazığ'da yaşanan deprem nedeniyle hayatını kaybeden hemşerilerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına, ülkemize sabırlar diliyorum. Yaralılara da acil şifalar diliyorum. Yaraları sarma noktasında Kartal Elazığlılar Derneği olarak tüm İstanbul dernekler federasyonu olarak ne yapabiliriz? diye bir araya geldik ilk günden itibaren. 2 projemiz var. Bugün ilkini gerçekleştiriyoruz. Tırımızı Elazığ'a doğru uğurluyoruz. İlerleyen günlerde diğer projemizi de hayata geçireceğiz” dedi.

“EN FAZLA BİZ HİSSETTİK.”

Tüm İstanbul Muhtarları Federasyonu Başkanı Selami Aykut ise Elazığ’ı İstanbul’a kardeş il yaptıklarını hatırlatarak, “Bugün tırımızı yola çıkararak bir nebze de olsa vatandaşlarımıza destek olmak istiyoruz. Devletimiz her anlamda elinden geleni yapıyor, biz de devletimize destek olmak amacıyla böyle bir insiyatif aldık. Allah birliğimizi daim eylesin” diye konuştu. Milletin sergilediği dayanışma için gurur duyduğunu vurgulayan Kartal Kaymakamı Abdullah Demir “Milletimizin darda, zorda kalan herkese yetişmek gibi güzel bir hasleti var. Orhantepe Mahalle'mizde 6 Şubat'ta bir yıkıntı yaşandı. Bu anlamda Elazığ'daki depremdeki en fazla hisseden biz olduk. Bu empatiyle birlikte çalışmalara başlandı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

YARDIMLAR HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR.

Elazığlılar,İstanbul Tüm Muhtar Dernekleri Federasyonu’yla birlikte hazırladıkları bir tır dolusu yardım malzemesiniEtis Lojistik’in ücretsiz tahsis ettiği tırla memleketlerine doğru gönderdi. Etis Lojistik, Elazığ ve Malatya’da can kayıpları ve hasara neden olan depremin ilk gününden itibaren yaraları sarmak amacıyla imkânlarını seferber etti. Etistarafından tahsis edilen bir tır Körfez Belediyesi, Körfez Ticaret Odası, Türk Kızılay Körfez Şubesi ve Körfez Kent Konseyi’nin yardım malzemelerini Elazığ’a ulaştırdı. Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) tarafından organize edilen yardımlarEtis Lojistik tırına yüklenerek yola çıkarken Bursa’dan Etis Lojistik imkânlarıyla İstanbul’daki toplanma merkezine getirilen yardım malzemelerinin de Etis tırlarına yüklenmesi devam ediyor.